info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Ayrıntılı Detaylı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı Detaylı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı ultrason 18-24 haftalar arasında yapılan bir inceleme yöntemidir.

Halk arasında renkli ultrason ,3 boyutlu ultrason,4 boyutlu ultrason,detaylı ultrason gibi isimlerle bilinir.Yüksek çözünürlüklü cihazlarla ve yeterli zaman ayrılarak yapılan bir işlemdir.

Tecrübeli ellerde tetkikle anomali saptanma oranı %90’a kadar çıkar.Normalde 18-24 haftalar arasında yapılmakla beraber klinik gereklilik halinde 16-26 haftalarda da yapılabilmektedir.

İnceleme ile neler bakılmaktadır?

İnceleme ile bebeğin tüm organlarına detaylı bir şekilde farklı açılardan bakılır.Beyin ,yüz ,eller,kollar,bacaklar,kalp,akciğerler ve iç organlar taranır.

Beyinde sıvı toplanması,beyincikte gelişim bozuklukları,kafatası şekil bozuklukları,akciğer kitleleri,kalp damar anomalileri,kalpte odacıklarda büyüme ve küçülmeler,yumuruk el, ekin ayak, yemek borusu gelişim geriliği gibi anomaliler işlemle saptanabilir.

Burun kemiği, ense kalınlığı,beyincik uzun boyutu, beyincik arkası sıvı miktarı,beyin içi sıvı miktarı, göz kürleri arası mesafe bakılır.

Ayrıca rahim içi sıvı miktarı, bebek kilosu ve boyutları ölçülür. Rahim ağzında olası kısalma,genişleme açısından değerlendirilir. Böylece erken doğum riski öngörüsü artar.

Ayrıca her iki rahim damarı dopler ölçümleri de yapılır.Böylece bebekte olası gelişim geriliği ve gebede yüksek tansiyon riski de öngörülebilir.

Ayrıntılı ultrason kesin bir tanı yöntemi midir?

Hayır.Tecrübeli ellerde yüksek oranda tanısal olmakla beraber belli hastalıklar doğum sonrası dahi erken dönemde tanınamamaktadır. Örneğin kalpte küçük delikler ,otizm vs gibi hastalıkların tanısı ayrıntılı ultrasonla konulamaz.

Down sendromu da burun kemiğinin olması,basık burun–alın olmaması ,ense kalınlığının normal sınırlarda olması durumunda büyük oranda dışlanır ancak yine de kesinlike yoktur denilemez.

Ancak normal bir ayrıntılı ultrason ve beraberinde normal 2 li ve 3 lü tarama oldukça rahatlatıcı olur.

Ayrıntılı ultrasonun bebeğime zararı var mı?

Ultrason uzun yıllardır gebe takibinde kullanılmaktadır.Ultrasona bağlı bebekte şu ana kadar herhangi bir zarar bildirilmemiştir.Gebelerde en güvenilir görüntüleme yöntemi ultrasondur.Ancak tabiî ki gereksiz ultrason yapılmasını hastalara tavisye etmiyoruz.

Bebeğimi bu işlemde görebilecekmiyim?

Biz kliniğimizde tüm gebelerde renkli resim vermeye gayret ediyoruz.Çoğu hastada resim veriyoruz.Tabi bazı durumlarda vermediğimiz de oluyor. (gebe çok kilolu olduğunda, bebek pozisyonu çok kötü olduğunda)

İşlem için herhangi bir hazırlık gerekli midir?

Gebelerin aç. Olmaması dışında herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir.