info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

AYRINTILI ULTRASON (DETAYLI ANOMALİ TARAMASI)

AYRINTILI ULTRASON (DETAYLI ANOMALİ TARAMASI) NEDİR NEDEN ÇEKİLİR

Ayrıntılı ultrason güvenilir ve yüksek doğruluk oranına sahip bir tetkiktir. Bebekte beyinde, kalpte, iç organlarda, ellerde -ayaklarda, yüzde anomalilerin varlığının incelemesi amacıyla ayrıntılı fetal ultrason yapılmaktadır. İşlemin anne ve bebeğe kanıtlanmış bir zararı yoktur. Ayrıntılı ultrason işlemiyle değişken olmakla beraber  %90 'a kadar fetal anomali dışlanabilmektedir. bebekte anomaliler çok silik olduğundan veya erken evrede ortaya çıkmadığından US ile saptanamamaktadır. Ayrıntılı ultrason yüksek tanısal doğruluk oranı, anomalilerin erken saptanmasına olanak sağlaması, anne ve bebeğe herhangi bir risk yüklememesi nedeniyle tercih edilen bir tanı yöntemidir.

AYRINTILI ULTRASON NE ZAMAN ÇEKİLMELİDİR

18–24 haftalar arasında ayrıntılı ultrason işlemi yapılabilir.

AYRINTILI ULTRASON ÇEKİMİNDEN ÖNCE NELER YAPILMALIDIR

Ayrıntılı ultrason çekiminden önce özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hastaların tok gelmesi bebek hareketini arttıracağı için işlemi kolaylaştırır.

AYRINTILI ULTRASON ÇEKİMİ NE KADAR SÜRER

Tetkik gebe ve bebeğe ait faktörlere göre değişmekle beraber ortalama 20–25 dakika arasında sürmektedir. İşlem sonunda her gebeye 4 boyutlu US işlemi yapılmakta ve resim-CD verilmektedir.