info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

DEFAKOGRAFİ

DEFAKOGRAFİ NEDİR?

Defakografi ya da diğer isimleri ile dinamik rektal muayene veya proktogram olarak ta bilinir. Defakografi Dışkılıma sırasıda makat fonksiyonlarının değerlendirilmesi üzerine yapılan muayene yöntemidir. İnsanların sağlıklı bir şekilde dışkılama yapabilmesi için rectum çevresinde bulunan pelvik taban, rectumun normal pozisyonda ve fonksiyonda olması gerekir. Defakografi işlemi makat ile bağırsağın son seğmenti olan rectumun açısını, birbiri ile olan ilşkisini , makatta cepleşmeleri ve makat sarkmasını görmemizi sağlar. Defakografi sırasında bu yapıların yapı ve fonksiyonları kontrol edilir.

HANGİ HASTALIKLARDA DEFAKOGRAFİ GEREKİR ?

Defakografi için hazırlık gerekir mi?

Hastaların randevulara iki saat önce gelmeleri gerekmektedir.

Defakografi işlemi nasıl yapılır?

Defakografi işlemi hastaların mahremiyetin en üst düzeyde dikkat edilerek yapılır. Hastların bu işlem sırasında kendilerini rahat hissedeceği bir ortamda yapılmalıdır. Defakografi işleminden iki saat önce hastalara yaklaşık 1-1,5 Lt ilaçlı su içirilir. Makattan dışkı kıvamında görünür bir kontrast madde verilir. Hasta normal tuvaletini yapar gibi bir klozete oturtulur. Daha sonra sadece hastanın bulunduğu bir ortamda tuvalet yapar gibi ilaçları boşaltması istenir.

Defakografi başka şekilde yapıla bilir mi?

Defakografi bazı durumlarda röntgen yerine EMAR altında yapılabilmektedir. Bu işlem özellikle makat ve rektum tümörlerinin değerlendirilmesinde tümörlerin duvar yayılımının derecesinin belirlenmesinde fayda sağlamaktadır.