info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

EMAR’LI AĞRISIZ RAHİM FİLMİ-HSG

EMAR’LI AĞRISIZ RAHİM FİLMİ-HSG

Gebe kalabilmek için rahim ile yumurtalıklar arasında yer alan tüplerin açık olması gerekir.

Kısırlığın %35 sebebi bu tüplerin tıkanık, hasarlı veya yapışık olmasına bağlıdır. Rahim filminde temel amaç, bu tüpler de tıkanıklık veya hasar olup olup olmadığını kontrol etmektir. Tüplerde tıkanıklık olmasa dahi gebe kalmaya engel teşkil eden diğer hastalıklar klasik rahim filminde gözükmemektedir.

EMAR’LI HSG’NİN KLASİK HSG’DEN FARKI NEDİR?

Bilçek Görüntüleme Merkezi HSG çekimlerini rahim ve yumurtalıkları da içeren check-up  taraması şeklinde uygulamaktadır. Klasik HSG çekimleri sadece tüplerin açık olup olmadığını kontrol etmektedir. EMAR’LI HSG çekiminde normal HSG çekimi rutin olarak yapılır. Bunun yanı sıra rahim ve yumurtalıkların 3 boyutlu MR görüntüleri alınır.

EMAR’LI HSG’NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

EMAR’lı HSG’nin ile, normal rahim filminde gözükmeyen gebeliğe engel teşkil eden diğer hastalıkların tanısı konulur.

Normal HSG çekiminde rahim ve tüplerinin içten görüntüsü elde edilir. Emar’lı HSG ile rahim ve yumurtalıkların hem iç hem dış görüntüleri elde edilir. MR çekimi ile rahim ve yumurtalıkların tam pozisyonun net olarak anlaşılır.  Rahim ve yumurtalıkları boyutları net olarak belirlenir.  Rahime ait doğuştan gelen şekil ve pozisyon bozuklukları, miyomlar, iyi veya kötü huylu tümörleri net olarak görüntülenir. Bunun yanı sıra yumurtalıklara ait kist, tümör, endometriozis gibi hastalıkları net olarak saptanmaktadır.

EMAR’LI HSG’nin Klasik HSG’ye göre zararı varmıdır?

EMAR çekimleri sırasında radyasyon bulunmadığı için herhangi bir zararı yoktur.

EMAR’LI HSG İÇİN EK BİR MALİYET DOĞAR MI?

Bilçek Görüntüleme Merkezi EMAR’lı HSG çekimlerini ülkemizde ilk ve tek uygulayan kliniktir. Bu yöntem ile gebe kalamayan hastalarımıza daha fazla fayda sağlamak ve onların gebe kalamama sebeplerini en hızlı şekilde zaman kaybetmeden belirlemek amaçlanmıştır.

Bu sebeple hastalarımızdan ek bir ücret talep edilmez. Bu çekimler sırasında doktorlarımız ultrason yapılmasına gerek duyarsa bu çekimlerde hastalarımızdan ek bir ücret talep edilmeden yapılır.

Bilçek Görüntüleme Merkezinde Rahim Filmi - HSG çekimlerinde temel amaç başvuran hastalarımızın gebeliğe engel teşkil edebilecek tüm hastalıklarını mümkün olan en  geniş şekilde taramaktır.