info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Erken Teşhis Mucizesi Olan Mamografi

Bir Erken Teşhis Mucizesi Olarak Mamografi

Mutlu bir aile yaşamı için, en büyük gereklilik, ailedeki tüm bireylerin hem biyolojik, hem de psikolojik açıdan sağlıklı olmalarıdır.

Bir anne ve bir eş olarak kadın, aile yaşamının merkezinde yer alır. Bu nedenle, onun sağlıklı olması, ailedeki diğer bireylerin normal hayatlarını sürdürebilmeleri açısından çok daha önemlidir. Meme kanseri, kadının hayatını sekteye uğratan tehlikeli bir hastalıktır.

En fazla ölüm oranı, akciğer kanserinden sonra meme kanserinde gerçekleşir. Her şey, son derece güzel, normal seyrinde devam ederken, kurduğunuz bütün düzen, bir anda alt üst olabilir. Hastalık belirti vermeye başladığında, hayatınızı çoktan, kıskıvrak yakalayıp avucunun içine almış olacaktır.

Meme Kanserinin Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

Günümüzde her sekiz kadından biri meme kanserine yakalandığına göre, 35 yaşını geçmiş biriyseniz, bu kötü son size çok da uzak sayılmaz. Ailenizde meme kanseri geçmişi varsa yaş sınırı 30’a da inebilir. Hal böyleyken, en akıllıca yol, karşısına onu alt edebileceğiniz bir B planıyla çıkmaktır.

Bahsettiğimiz B planı iki aşamalıdır. İlk aşaması, ayda bir kez kendi kendinize gerçekleştirebileceğiniz meme kontrolleridir. İkinci aşamaysa, yılda bir kez doktor kontrolünden geçmektir. Böylece vücudunuza yerleşme imkânı bulamadan onu etkisiz hale getirebilirsiniz.

50 yaşını geçmişseniz yılda bir kez doktor kontrolü yeterli olmayacak, altı ayda bir gitmeniz gerekecektir.

Mamografi Nedir?

Mamografi doktorunuzun sizi yönlendireceği, son derece hassas bir erken teşhis yöntemidir.

Memenizin tamamının iki plak arasına yerleştirilip röntgeninin çekilmesinden ibarettir. Mamografide en önemli olay bu yerleştirme işleminin doğru yapılmasıdır. Memenin tamamı yerleşmemişse, güvenilir bir sonuç alınamayacaktır. 

Ortalama işlem süresi 15-20 dakika civarındadır. Eğer rutin bir kontrol için gitmişseniz, bir önden, bir de yandan çekim yapılır. Memenizde şüpheli bulgular varsa, bulguların yer aldığı alan, daha ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur. Kendi kendinize gerçekleştireceğiniz muayenede en az bir ya da iki santimetre büyüklüğündeki bir kitleyi tespit edebilirsiniz.

Oysa mamografi yarım santimetrelik bir kitleyi bile rahatlıkla bulabilir. Şayet meme kanseri riskiniz yüksekse, ilaveten başka tetkiklerin de yapılması gerekecektir.

Sıkıştırma İşlemi Neden Yapılıyor?

İki plak arasında sıkıştırmanın amacı, memeyi incelterek verilen x ışını miktarını azaltmaktır. Aynı zamanda, hareketi engellendiği ve birbirinin üzerine binen dokuların açılmasını sağladığı için daha güvenilir bir çekim yapılmış olur. Çekim öncesinde göğüs bölgenize pudra, krem, parfüm ya da deodorant uygulanmanız, çekilen filmde yanlış sonuçların çıkmasına neden olacaktır.

Mamografi, halk arasında, ağrılı bir yöntem olarak lanse edilse de, gerçekte öyle değildir. Yapılan sıkıştırma işlemi, sadece memede küçük bir basınç hissi uyandırır. Ağrı ancak adet dönemindeyseniz, vücudunuzdaki hassasiyet yüzünden söz konusu olabilir. Bunu engelleyebilmek adına çekimin adet döneminden sonraki haftaya ayarlanması uygundur.