info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Gebelik Testi

Aileyi Genişletme Yolunda İlk Adım: Gebelik Testi

Gebelik dönemi, çiftin cinsel birleşmesi sırasında erkekten ayrılan spermlerin kadındaki yumurtaları döllemesi sonucu başlayan bir süreçtir.

Olgunlaşmış yumurtlar kadının yumurtalığından 1 gün boyunca canlılıklarını devam ettirirler. Rahme ulaşmış olan spermlerse 2 ya da 3 gün boyunca işlevsel olurlar. Bu süreçte spermlerden biri yumurtaya döllemeyi başarırsa, gebeliği başlatmış olur.

Çocuk yapmaya karar verdiyseniz artık sizin için heyecanlı bir bekleyiş dönemi başlamıştır. Bütün dikkatler anne adayında oluşabilecek küçücük bir değişime yönelir. En erken belirti, doğal olarak adet gecikmesidir.

Öngörülen adet tarihinin üzerinden birkaç gün geçmişse, bu heyecanlı bekleyiş, mutlu bir haberle son bulabilir. Bunun için tek yapmanız gereken en yakın eczaneden bir gebelik testi satın almak olacaktır.

Döllenmiş yumurta, Beta HCG, bir başka değişle gebelik hormonu adında bir hormon üretir. Gebe olmayan kadınlarda bu hormon bulunmaz. Hamilelik sürecinde yaşayacağınız mide bulantıları, baş dönmeleri gebelik hormonu nedeniyle gerçekleşir.

HCG, hem kana hem de idrar geçer. Bu nedenle gebelik testi, idrardan yapılabileceği gibi kandan da yapılabilir. Kan testi hastanede, laboratuar ortamında yapılması gerektiğinden idrar testi kadar pratik değildir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir markanın idrar testini çok uygun bir fiyata eczaneden temin edebilirsiniz. Testi yapabileceğiniz en uygun zaman sabahlarıdır. Çünkü hormon gece boyunca birikip teste çok daha yoğun bir şekilde yansır.

Hormonun idrarda görülebilmesi için âdetinizin bir gün gecikmiş olması yeterlidir. İdrarınızı herhangi bir kaba koymanız, testin içinden çıkan şeridi kabın içine daldırmanız gerekir. Şeridin idrarla teması yaklaşık olarak 5 saniye sürmelidir.

Üç dakika sonra, çubukta çizgiler oluşur. Çift çizgi testin pozitif olduğu anlamını taşır. Bu, ailenizi genişletme adına attığını ilk adımdır.

Test Yanılıyor Olabilir mi?

Test pozitifse hata payı yoktur. Ama negatif çıkması, hamile olmadığınızı göstermez. Adet gecikmeniz devam ediyorsa ve gebelik testi sonucundan emin olamıyorsanız, bir hafta sonra testi tekrarlayabilirsiniz.

Dilerseniz kesin teşhis için bir jinekologa görünebilirsiniz. Bu durumda jinekologunuz sizden kan testi isteyecektir. Kan testi için aç olmanız gerekmez ve herhangi bir saatte yapılabilir.

Gebelik testi sonucunuz pozitifse, bedeninizde bir gebeliğin gerçekleştiği anlamına gelir. Ama bu durumda da jinekologa gitmekte yarar vardır. Çünkü normal bir gebelik yerine, dış gebelik de geçiriyor olabilirsiniz. Bu son derece tehlikeli bir durumdur.

Dış gebelik, yumurtanın fallop tüplerine değil, rahmin dışında bir yere yerleşmiş olmasıdır. Bu yer, rahim boynu, yumurtalık,  ya da karın olabilir.  Şayet bu durum erken tespit edilmezse, embriyo zaman içerisinde büyür, fallop tüpleri patlayarak anne adayının damarlarının yırtılmasına neden olur.

Tüplerin gördüğü hasara bağlı olarak karında ağrı ve kanama oluşur. Böyle bir durum, anne adayının ölümüne neden olabilir.