info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

TIROID BIYOPSI

Tiroid gland nodüllerinde İnce İğne aspirasyon biyopsisi (İİAB)

Nodül iyi huylu mu? Yoksa kötü huylu mu?

Tiroid nodüllerin görülme sıklığı yaş ile orantılı olarak artmaktadır. Genelde her 10 insandan birinde tiroid nodüller görülmektedir. Nodüllerin %95’i iyi huylü olmasına rağmen %5’i kötü huylu yani kanserlidir.

Tiroid nodüllerin arasında adenomlar, kistler veya Hashimoto tiroiditi sık görülmektedir. Subakut tiroidite, ağrısız tiroidite, tiroid bezinin tek taraflı agenezisine(gelişim bozukluğu) ve Riedel tiroiditine daha nadir rastlanmaktadır.

Nödülün iyi huylu mu veya kanser mi sorusunun kesin cevabı biyopsidir. Patoloji doktoru biyopsi ile nodülden alınan dokunun kanser hücrelerini içerip içermediğine bakarak size kesin cevap vermektedir. Geri kalan tüm tanı yöntemleri (elle muayene,ultrason,tomografi,MR) çok faydalı olmalarına rağmen kesin kanser tanısı için yetersiz kalmaktadır.

Biyopsi kime yapılmalıdır?

Kanser olasılığını arttıran faktörler:

Kanser olasılığını azaltan faktörler:

Tiroid biyopsisi nasıl yapılır?

Tiroid biyopsisinin en kolay yöntemi de ince iğne biyopsisidir. İşlem öncesi hastanın boynu antiseptik solüsyonlarla temizlendikten sonra etkisi hemen başlayan yüzeyel uyuşturucu spray sıkılmaktadır. Bundan sonra enjektor iğnesiyle ultrason eşliğinde görerek nodüle girilip gereken miktarda örnek dokusu alınmaktadır. Büyük veya uzak yerleşimli nodüllerde farklı yerlerden girilerek birkaç tane biyopsi örneği alınmaktadır.

Biyopsi sonrası yapılacaklar

Tiroid ince iğne biyopsi sonrasında hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. İğne girişinin temizliği ve pansumanı yapıldıktan sonra hasta normal hayata dönebilir. Herhangi bir yiyecek, içecek, aktivite veya ilaç alımında kısıtlama yoktur.

Biyopsi sonucunu beklerken bilinmesi gerekenler

Tiroid ince iğne biyopsisinin sonuçları 4 kategoriye bölünmektedir:

Dünyada istatistik boyunca tüm tiroid ince iğne biyopsilerinin şüpheli bulunmakta olup, cerrahi sonrası incelemelerde bu şüpheli nödüllerin %25’nde kanser çıkmaktadır.

Tüm biyopsilerinin %5-10 ise tanı koymak için yeterli hücre sayısını bulundurmamaktadır. Bu gibi sonuçlarda biyopsi tekrarlanmalıdır.