info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

İVP İLAÇLI BÖBREK FİLMİ

İVP(İlaçlı Böbrek filmi) nedir? 

İlaçlı böbrek filmi böbrekler, böbrek kanallarını, üreter(böbrek ile mesane arasını da ki bağlantıyı sağlayan tüp) ve idrar kesesini görmemizi sağlayan radyolojik görüntüleme sistemleridir.

İlaçlı böbrek filmi(ivp) ne işe yarar?

İlaçlı böbrek filmi(İVP) Böbrekleri yerleşimini, fonksiyonunu (çalışıp çalışmadığını), büyüklüğünü anlamamıza yardımcı olur. Böbreklerin normal fonksiyonu yanı sıra; at nalı gibi doğuştan gelen böbrek anormalliklerini, üreterlerin vücuttaki normal seyrini, böbrek kanallarında genişlemeye ve böbrek yetmezliğine neden olan kanal darlıklarını, böbrek taşlarının yerleşim yerini ve bazı durumlarda kanserlerin tespitini yapmamızı sağlar. Diğer kullanım alanı ise vücudun başka bölgelerinde(örneğin yumurtalıklar veya prostat kanserleri gibi) oluşan tümör dokusunun böbrek kanallarında tıkanmaya neden olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur.

İlaçlı böbrek filmi (ivp)nasıl uygulanır?

İlaçlı böbrek filmi damardan ilaç verilerek, bu ilacın böbreklerden seyrini izleme prensibi üzerine kuruludur. Çekim süresi genellikle 5-30 dakika kadar sürmektedir. Böbrek fonksiyonu yavaş olan hastalarımızda 24 saat sonra sadece bir görüntü almak için çekime ara verilmektedir.

İlaçlı böbrek filmi(ivp) için hazırlık gerekir mi?

İlaçlı böbrek filmi (ivp)çekilmeden 1 gece önce bağırsakları boşaltmak için müsül benzeri bir ilaç içmeniz gerekmektedir. Akşamdan sonra yemek yememeniz gerekmektedir. Su içmenizde sakınca yoktur. Varsa eski görüntülerinizi ve tahlil sonuçlarınızı getirmeniz doğru tanı koymak açısından bizlere yardımcı olacaktır.