info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

KEMİK DANSİTOMETRE

Kemik Dansitometre Nedir?


Bilçek Görüntüleme Merkezimizde Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. Merkezimizde bu konuda en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır. Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır .Ölçüm 1 dakika içinde yapılır .Osteoporoz’da bir ağrı hissetmediklerinden verilen ilaçları almaktan vazgeçenlerin problemleri sessizce artmaktadır.! 20-45 yaş arası kadın ve erkekler mutlaka bir kere kontrol olmalıdır.

Osteoporoz nedir ?


Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroskobik yapısında bozulma sonucunda kemikte kırılma riskinin artmasına yol açan bir iskelet hastalığıdır.Herkeste olan kalsiyum kaybı bu hastalığa neden olur .Kaybedilen kemik geri kazanılamaz. Ancak erken teşhis yapılırsa olduğu yerde durdurulabilir .Menopoz sebebi ile kadınlarda mutlaka olur ancak çeşitli sebeplerle gençlerde ve erkeklerde görülebilir .

Osteoporoz belirtileri nelerdir ?

Genelde kırıklar oluşuncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı olmaz. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda romatizma zannedilen kemik ağrılarına neden olabilmektedir. Vücudumuzun diğer dokuları gibi kemik de yasayan bir dokudur .Sert tabaka ve süngersi tabaka olmak üzere iki bölümden oluşur. Erken dönemlerde kemik kompakt (sert) tabakası incelir,süngersi tabaka içindeki boşluklar büyür .Daha sonra ileri yaşta zayıflayan kemiklerde kırıklar oluşur.

Osteoporoz sonuçları nelerdir ?
Sırt kemikleri formunu kaybedince boy kısalığı ve kamburluk gelişir. .Hafif bir travma ile kalça bilek omurga kırıkları meydana gelir.

Kimler osteoporoz açısından risk grubundadır ?

Osteoporoz teşhisi nasıl konur ?
Günümüzde %1 gibi çok düşük oranlardaki kemik kayıpları bile KEMİK DANSİTOMETRE ölçümü ile teşhis edilmektedir.

Ölçüm Tipleri: