info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

PERİANAL FİSTÜL MR

Perianal Fistül Nedir ?

Fistül vücuttaki iki organ arasında normalde olmaması gereken ancak vücuttaki çeşitli hastalıklar sonrası (iltihap, kanser vs.) ortaya çıkan bağlantılardır. Örneğin, idrar yolu ile sindirim sistemi, sindirim sistemi ile üreme sistemi arasında çeşitli hastalıklar sonucu bağlantılar oluşabilir.

Perianal fistül, Perianal (makat etrafı) bölgede makat ile genital bölgede cilt arasında genelde iltihabi sürece bağlı oluşan kanallardır. Perianal fistül, makat kanseri veya bu bölgeyi içeren travmalar sonrasında da oluşabilir.

Ne zararı vardır ?

Perianal fistül sonucunda dışkı ve buna bağlı birçok flora bakterisi ihtiva eden sindirim sistemi ile tamamen steril(hiçbir mikrop barındırmayan) olan dokular arasında temas olur ve buna bağlı olarak tekrarlayan iltihaplar ve abseler gelişebilir.

Belirtileri Nelerdir ?

En sık belirtisi makat etrafından akıntıdır. Makat etrafında ağrı ve şişkinlik, makatta yanma, yüksek ateş, dışkılama sorunu ve idrar yaparken zorlanma diğer sık görülen belirtilerdir.

Perianal fistül teşhisi nasıl nur ?ko

Hastanın şikayetleri ve genel cerrahi tarafından parmakla yapılan makat muayenesi ile anal fistül veya apse teşhisi konabilse de modern görüntüleme yöntemleri hastalığın sınıflandırılması ve vücudun içindeki uzanımını belirlemesi açısından özellikle cerrahi öncesi kritik öneme sahiptir.

Modern görüntüleme yöntemlerinden en sık kullanılan yöntemler anal endosonografi ve perianal fistül MR (emar) görüntüleme yöntemleridir.

Ancak anal endosonografi yapan kullanıcının beceri ve tecrübesine ve hastanın vücut yapısına göre değişken sonuçlar vermektedir.

Genel olarak görüntüleme yöntemleri içerisinde perianal fistül teşhisi ve normal anatomiyi göstermek için en hassas yöntem perianal fistül MR incelemedir.

Ayrıca perianal fistül MR görüntülerini cerrah kendisi de değerlendirerek cerrahi öncesi fistülün uzanımı hakkında bilgi sahibi olabilir.

Tedavisi nedir ?

Fistülün kesin tedavisi cerrahidir. Önceki ameliyatlara bağlı kas yaralanması olan nüks etmiş hastalarda ise fistül sorununa ek olarak anal dışkı tutamama sorunun da düzeltilmesine yönelik tedbirlerin alınması yani kas güçlendirici egzersizler gibi tedavilerin de yapılması gerekir.

Tedavisi sonrası gelişen komplikasyonlar ve kontrol değerlendirmeler için de en hassas tanı yöntemi perianal fistül MR’dır.

Perianal MR çekimi nasıl yapılır ?

Perianal MR makat etrafına yönelik yapılan yüksek çözünürlüklü ve damara MR kontrast maddesi verilerek yapılan bir çekimdir.

Çekim öncesi herhangi bir hazılığa gerek yoktur. Çekim yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir. MR kontrast maddesinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır ve ilaca bağlı alerjik reaksiyon çok nadir görülmektedir.