info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

PORTAL DOPPLER ULTRASON

PORTAL DOPPLER

Portal sistem; vücudun genel dolaşım sisteminden ayrı özellikleri olan, barsaklardan emilen besinleri kan yoluyla karaciğere ulaştıran dolaşım sistemidir. Portal Doppler, bu sistemi inceleyen renkli Doppler ultrasona denir.

Hangi durumlarda uygulanır ?

Hepatit, siroz, damar hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları, kalp yetmezliği gibi karaciğeri ve/veya damarsal yapıları bozan hastalıklarda portal hipertansiyonun tanısını koymak için kullanılır. Ayrıca portal sistem içindeki pıhtı oluşumlarını göstermede etkilidir.

İşlem nasıl uygulanır ?

İşlem öncesi en az 6 saatlik açlık gerekmektedir. Doppler ultrason konusunda uzmanlaşmış radyolog tarafından uygulanan tetkik yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu sure hastanın uyumuna gore değişiklik göstermektedir. Hastanın işlem esnasında doğru nefes tutabilmesi, hekimin komutlarına uyması işlemin süresi ve sonuçların doğruluğu açısından çok önemlidir.

İşlemde genel olarak bakılan yapılar nelerdir ?

Portal Doppler; bir ultrason yöntemi olduğu için karaciğer, safra kesesi, dalak, pankreas etkin bir şekilde değerlendirilebilir. Yeterli açlık sağlandığı taktirde, safra kesesi, safra yolları ve pankreas hastalıkları gösterilebilir.

Portal Doppler’de esas olarak bakılan yapılar ise karaciğer içerisindeki ve portal sistemdeki toplardamarlardır. Bu damarların akım hızı, şiddeti, debisi, solunumla birlikte değişiklikleri ortaya konur.

Portal Doppler’in vücuda zararı var mıdır?

Portal Doppler; diğer ultrason yöntemleri gibi ultrason cihazından çıkan ses dalgaları sayesinde yapılmakta olup ışın ve radyasyon içermez. Bu nedenle vücuda hiçbir zararı olmayan, güvenli bir tanı yöntemidir.