info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

VOIDING SISTROURETROGRAFI (VCUG)

Voiding Sistrouretrografi (VCUG) işeme filmi

Voiding sistroüretrografi halk arasında işeme grafisi olarak bilinir. Genellikle çocuklarda üst idrar yollarına idrar kaçağı tanısı için yapılan radyolojik görüntüleme sistemidir. Bu yöntem Çocukluk dönemi de böbrek yetmezliğinin en sık sebebi olan veziküloüretral refü hastalığının( VUR) tanısını koymamızı sağlamaktadır . İşeme filmi Vezikoüretral reflü hastalığının tanısında altın standart görüntüleme yöntemidir. Erken dönemde bu hastalığın tanısının konulması ileriki aşamada böbrek yetmezliğine gidiş veya hastalığın tanısının konulması ile tedavisinin belirlenmesini yardımcı olacaktır.

İşeme grafisi nasıl yapılır?

Öncelikle çocukların idrar yapma bölgeleri antiseptik adı verilen renkli sıvılarla silinmektedir. Dah sonra idrar kanalına ince bir sonda takılarak İdrar kesesi ilaçlı sıvı ile doldurulur. Daha sonra çocuğun işemesi sağlanır. Bu esnada seri görüntüler alınarak mesaneden böbreklere idrar kaçışı kontrol edilir. Bu işlem sırasında kaçak miktarı ölçülerek tedaviye yönelik planlamalar yapılır.

İşeme filmi ağrılı mıdır?

Voiding sistoroüretrografi işlemi ağrılı bir işlem değildir. İşlemin zorluğu hastaların genellikle çocuk olmaları ve iletişim kurmanın zor olmasından dolayı çocukların korkmalarıdır. hastaların çocuk olması nedeniyle; işlem sırasında ve röntgen masasını görünce çocuklar ağlamaktadır. Çekimler sırasında hastaların sabit kalması gerekmektedir. Çocuklar tek başına durmadıkları için çekim sırasında ebeveynlerin çocukların yanında kalması ve çocuğu sabit tutmaya yardımcı olmaları gerekmektedir. Orta yaş çocuklarda sabit tutmak gerektiği durumlarda doktor eşliğinde sakinleştirici ilaçlar kullanılması gerebilmektedir.

İşlem ne kadar sürmektedir?

Normal şartlar altında işlem yarım saat içerisinde sonlanmaktadır. Çocukların işemesi uzadığı durumlarda işlem süreside uzamaktadır. Bazı durumlarda ise çocuklar işeme eylemini yapmadıkları için işlem sonlandırılmak zorunda kalınmaktadır.

Tetkik sırasında alınan radyosyon zararlı mıdır?

Radyasyon dozu son derece düşüktür. Bir kişinin normal yaşamında 6 ay için de karşılaştığı radyosyan kadar radyosyana almaktadır. Tetkikin yararı yanında ihmal edilebilecek miktarda bir orandır.